28. Reede 14.08.2020


Sama ootamatult nagu tuli minu ellu 2016. aastal Viimsisse kolimine, sama ootamatult jõudis minu ellu sama aasta suvel Kadriours tegutsev Gaia kool. Ma lihtsalt kuidagi ei kohanenud mõttega, et minu siis teise klassi minev laps hakkaks üheks mutrikeseks suures Viimsi monstrumkoolis. Otseselt nagu tugevat ja karjuvat vastumeelsust polnud, aga oli selline vaikne hääleke, mis muudkui sosistas rahumeelselt, et on ka teisi võimalusi. Kuni saingi mingil hetkel mitmete asjaolude kokkulangevuse tulemusena teadlikuks Gaia koolist. Kogukonna toimimispõhimõtteid järgiv haridusasutus, milles on võrdselt tähtsad lapse edenemine õppetegvuses, kui ka lapse vaimne tervis, lapse individuaalsuse väljaarenemine, aga ka loodus- ja keskkond meie ümber ja pärismuskultuur. Õppetegevused väikestes klassides võimaldavad integreerida õpikutarkused rikkalike praktiliste tegeliku elu kogemustega.

Kohe algusest peale on laps tundnud ennast koolis väga koduselt ja hoitult. Samuti on lapsevanemad väga tihedalt integreeritud kooliellu ja koolimajja sattudes pole kunagi tunnet, et oleksid kellelegi tüliks, või et oled kusagil üleliigne. Kogukonna tunde tugevusest sain eriti tugevalt aru, kui pärast ühte aastat kooliskäimist, oli minu „ma kategooriliselt keeldun ilma emmeta kuhugi ööbima jäämast“ suhtumisega lapsest saanud plikatirts, kes silmagi pilgutamata teatas, et on valmis ilma minuta kooliga minema 3-päevasele bussiekskursioonile, mis sisaldas telkides ööbimist (öiste temperatuuridega sel ajal ca 5 kraadi). Lihtsalt nii suurt turvatunnet pakkus talle koolis tajutud kogukonnaühtsus. Laps on saanud endale nagu ühe täiendava suguvõsa, mille keskel ta end turvaliselt tunneb. 

....

Reedel last Peedu pisikesse ja hubasesse koolimajja kolmepäevasele kooli õppetööga otseselt seotud suvelaagrisse kohale viies tajusin jälle kogu ihu ja hingega seda mõnusat kogukonnatunnet, mis lapse senise haridustee juures väga läbiv nähtus on olnud. Laagriga olid liitnud ka mitmeid lapsevanemaid, kes kõik juba ka omamoodi omadeks inimesteks mitmetelt kooli ühisüritustelt saanud on. Täitsa jäin mõtlema selle üle, et miks ma kõigest lapse äratõin ja ise mujale minemas olen. Oma lapsele headaega kallit tegema minnes sai mulle osaks tema klassiõdede poolt suur soe ühiskalli.

Hea soe tunne oli seal olla ja teada, et tegelikult olen ka mina ja kogu meie ülejäänud pere iga kell teretulnud koolitegevustest osasaama ja koos looma oma ja teiste kogukonna liikmete laste läbi elu suuremate tarkuste poole kulgemist. Ehk nüüd siis tuleb tulevaste ürituste puhul ka endale varem meelde kohe häälestudagi ka iseennast laagrielu, ekskursiooni või matkanädalavahetusega liitumisele.Eelmine
27. Neljapäev 13.08.2020
Järgmine
29. Laupäev 15.08.2020